Menu

Cart

Content

Breadcrumb

Návod k lepení vinylové tapety na zeď

 • Stáhněte si návod v PDF -->> Jak nalepit vinylové tapety
 •  
 • Vinylové tapety na zeď jsou vhodné do všech typů interiérů (zdi, sádrokartony, umakart, různé omyvatelné nátěry). V závislosti na množství a kvalitě vrchní vinylové vrstvy je možno tapety použít pro různé účely. Koupelnové tapety na stěnu s označením (3 vlnovky) je možné použít do vlhkého prostředí, např. do koupelny a WC. Vinylové tapety na zeď mají velmi dobrou překrývací schopnost při použití na křivé a popraskané stěny.
 • Podklad:
 • Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti např. vyrovnávací hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Umakartová jádra a různé nátěry zdrsněte a dobře odmastěte. Nejprve proveďte kontrolu vlhkosti stěny. Na stěnu připevněte igelitovou fólii o rozměrech 10x10 cm a oblepte ji dokola lepicí páskou. Vyčkejte 24 hod. Pokud se fólie neorosí, podklad je pro tapetování vhodný. V případě, že je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Na čerstvou omítku naneste penetrační nátěr Pufas. Penetraci podkladu můžete provést rovněž i lepidlem na lepení tapet, a to dle návodu výrobce. Na mokré stěny tapety nelepte, pod tapetou se může vytvořit plíseň. 
  V klasických panelákových koupelnách zvýšíte životnost tapety profesionálním nalepením.
 • Množství:
 • Počet rolí tapet je závislý na prostřihu vinylové tapety, který je uvedený na etiketě. Ke každému nalepenému pásu prostřih připočtěte.
 •  
 • Kontrola před tapetováním:
 • Zákazník je povinen zkontrolovat každou roli tapety ještě před samotným nalepením, aby nedošlo ke zjištění vad či barevných odchylek na tapetě až po jejím nastříhání nebo dokonce nalepení.

  Zkontrolujte si vždy sérii, vzor a barevnost tapety. 

  Tapety se stejným číselným kódem musí obsahovat totožné označení výrobní šarže, a to z důvodu zajištění shodného barevného odstínu (např. tapeta č. 6238-12, výrobní šarže 9A). V případě zjištění rozdílných šarží role v žádném případě nerozbalujte z originálního obalu a obraťte se na prodejce.

  Pokud šarže souhlasí, přikročte k rozbalení jednotlivých rolí. Zjistěte si však nejdřív, zda vám zakoupená metráž tapet vystačí na vytapetování určené místnosti. Až poté vybalte tapetu z originálního obalu. Rozložte si role vedle sebe a zkontrolujte, zda nevykazují nějaké vady či barevné odchylky. Porovnejte si barevnost vícerých rolí navzájem. Nestříhejte všechny role najednou, ale postupně. Reklamovat lze pouze celé role.

  V případě, že výrobní šarže na tapetách souhlasí, ale přesto se barva tapet se stejným číselným kódem vzájemně liší, role v žádném případě nestříhejte ani nelepte a obraťte se na prodejce. V případě nalezení jakýchkoli jiných vad či skvrn na povrchu tapety postupujte obdobným způsobem.
 • Lepidlo:

 • Pro kvalitní zpracování je rozhodující správně zvolené lepidlo. Pokud jsou vinylové tapety na zeď těžké nebo je lepíte na nesavý podklad, použijte speciální lepidlo, které si připravte v hustší konzistenci.
 • Náčiní:
 • Tužka, metr, špachtle, nůžky, olovnice, speciální nůž, úzký váleček, pryžový váleček, tapetovací kartáč, štětka pro nanesení lepidla, pracovní stůl.
 • Lepení:
 • a) jak nařezat tapetu:
   
 • délka pásu = výška místnosti + 5 cm navíc nahoře a dole na zarovnání. V případě, že jsou tapety se vzorem (je nutný prostřih), přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch tapety si raději označte tužkou (znakem ^), aby při lepení nedošlo k převrácení pásu tapety, pokud tak ovšem není uvedeno na etiketě.
 • b) vlastní lepení: 
   
 • První pás lepte od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Tapety nalepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Lepidlo naneste na tapetu i na podklad roztíracím válečkem. Tapetu natřenou lepidlem obraťte na rubovou stranu a přeložte přes sebe, aby se lepidlo rovnoměrně vsáklo do celé tapety. Pozor! Čas potřebný na provlhčení běžných vinylových tapet činí 4 min, u těžkých vinylových tapet je to 6 min. Pokud bude čas provlhčení delší než doporučený, tapeta se natáhne. Dopředu si nachystejte max. 1-2 pásy. Dbejte na to, aby doba působení lepidla na tapetu byla stejná u všech natřených pásů. Přiložte první pruh na stěnu. Abyste zabránili vzduchovými bublinám, vyhlaďte tapetu směrem od středu ke krajům tapetovacím kartáčem, jehož lehkým poklepáváním se švy spojí. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřežte pomocí pravítka ořezávacím nožem. Zbytky lepidla odstraňte ihned mořskou houbou. Při lepení okolo zásuvek a vypínačů vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a poté vyřízněte otvor. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a po zaschnutí ji přesně odřízněte. Za radiátory stačí tapetu 10-15 cm založit. Stropy lepte ve dvojici. Při lepení tapety na umakartové jádro přimíchejte do lepidla disperzi. Při rekonstrukci koupelen a sprchových koutů je vhodné každý spoj podlepit čistou disperzí (např. disperzní lepidlo Pufas event. lepidlo na tapetové spoje Pufas). Také je důležité spodní část tapety nalepit alespoň 10 cm pod vrchní okraj vany. Vanu, umyvadlo nebo sprchový kout opatřete vhodným těsněním. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na zaschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte, kde ji chcete nalepit. Vrchní vrstvu vyřízněte pomocí speciálního nože a borduru vlepte do vyříznutého místa. V případě nutnosti nalepte borduru přímo na tapetu disperzním lepidlem na bordury Pufas. Vždy lepte tapety za denního světla, při zavřeném okně a dveřích a nevypínejte topení. Pokud voda brzy vyschne, vytvoří se na tapetě boule. Ideální teplota v místnosti pro lepení tapet je 20 °C.
 • Zásady při práci s tapetami:
 • Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série. Vzor vinylové tapety musí navazovat nejen na výšku, ale i na šířku. Pokud je to možné, používejte značkové lepidlo .
Ranking English Bookmakers Artbetting.net
Ламперия от ЕМСИЕН-3

TAPETY Slunce

IČO : 02194741

Jana Jindrová

Bryksova 775

Praha 9 198 00

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

V e-shopu tapety-slunce.cz můžete zakoupit moderní TAPETY všeho druhu- VLIESOVÉ TAPETY - omyvatelné VINYLOVÉ TAPETY, PAPÍROVÉ TAPETY, FOTOTAPETY A různé DEKORACE. 

Дюшеме от emsien3.com

Log In or Register